Przykładowy opis rynku w biznes planie

Rynek

Ten wpis jest przykładowym materiałem do posta “Jak napisać biznes plan”. 

Jeżeli chcesz poznać treść przykładów, które razem tworzą biznes plan zalecam zacząć od tego posta

Prezentowana treść jest fragmentem, nie została opublikowana cześć dotycząca polskich firm szkoleniowych.


 

Szefowa IBM Ginni Rometty uważa, że zatrudnianie ludzi na podstawie dyplomu, jest błędem (link do artykułu). Jej zdanie potwierdza tezę, że następuje zbyt szybkie tempo technologicznego rozwoju i spora część osób ma problemy ze znalezieniem pracy a system edukacji powinien zostać zreformowany.

Osoba, która chce uzyskać lub podnieść poziom swoich kwalifikacji od dawna ma dostęp do szerokiej oferty zarówno firm szkoleniowych oferujących szkolenia otwarte jak i zamknięte. Zgodnie z analizą pracownicy firm korporacyjnych preferują taki rodzaj szkoleń, ale bardzo często nie mają możliwości sprawdzenia ich efektów lub żyją przekonaniu, że są nieefektywne, ponieważ model do oceny efektywności szkoleń pochodzi z lat 50 ubiegłego wieku.

Należy dodać, że szkolenia stają się dodatkowym benefit’em jakie uzyskuje pracownik podejmujący pracę u konkretnego pracodawcy. Szkolenia jak i platformy szkoleniowe są bardzo popularnymi narzędziami w działach HR, ponieważ dają pewne pole do popisu jak i „wykazania się”.

Teraźniejsze artykuły w prasie i opinie specjalistów od rynku zatrudnienia wskazują, że nastał rynek pracownika, który dyktuje warunki pracodawcy. Z pewnością wielu pracodawców stwierdzi, że bardzo ciężko w obecnych czasach znaleźć „dobrego pracownika”, który najlepiej wie co ma robić i umie to robić, a jeśli nie to posiada zdolność do nauczenia się tego, zdobycia odpowiednich kompetencji. Jest to kluczowe dla pracodawcy, ponieważ osoba, która nie będzie umiała nie wspomoże jego organizacji w realizacji misji lub wręcz będzie ją utrudniała

Coraz częściej przedsiębiorcy spotykają się z problemem zatrudnienia osoby, która nie posiada kwalifikacji i są wręcz skazani na szkolenie takich osób lub wdrażanie projektów związanych z on boarding’iem mających na celu przygotowanie nowego pracownika.

Doskonale tutaj sprawdzają się platformy e-learning, które już od wielu lat są w Polsce wykorzystywane na przykład przy szkoleniach BHP, gdzie największą wartością jest automatyczne dostarczenie zaświadczenia o ukończeniu kursu do działu kadr.

Coraz częściej firmy inwestuję w budowę własnych rozwiązań lub wykupują dostęp do biblioteki kursów. E-learning jest tańszy i bardziej wydajny od metod tradycyjnych. Za ułamek kosztów, które trzeba ponieść na szkolenie stacjonarne, można dotrzeć do większej grupy zainteresowanych i to bez konieczności opuszczania przez nich biura. Osoba zatrudniona ma ciągły dostęp do wiedzy i coraz częściej jest to wiedza praktyczna.

Wprawdzie potencjalny kursant dzięki takiej formie edukacji zazwyczaj nie zyskuje realnego dyplomu uczelni, ale uzyskuje potwierdzenie posiadania danej kompetencji, co dla przedsiębiorcy będzie już istotne.

Zgodnie z badaniami analityków firmy Docebo oferującej rozwiązania e-learning (klienci HubSpot, Thomson Reuters, Starbucks, Uber, Denny’s) już 73 % osób pracujących osób chce się uczyć i doszkalać przez całe życie.

Rozwój nowoczesnych technologii wymusza na przedsiębiorcach adaptację do zmieniających się potrzeb biznesowych i w tym aspekcie rozwiązania e-learning są bardzo pomocne.

 

Zapotrzebowanie na szkolenia przez internet dostrzegły również zachodnie uczelnie, które sporo inwestują w budowę katalogu kierunków.

Internet znosi bariery transgraniczne oraz kosztowe.

Można się uczyć bez konieczności wyjazdu i poniesienia ryzyka związanego ze wzrostem kosztów życia.

Kraje rozwijające się dofinansują często działania związane z rozwojem e-learning.

 

Szkolenia są też coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie sprzedażowe. Bardzo często odbywa się to w ramach eventów organizowanych przez firmy konsultingowe jak i te świadczące usługi.

Można też wskazać na przykład producentów oprogramowania jak Microsoft prowadzących działania e-learning z certyfikacją w różnych sektorach swoich produktów. Zapewniając dostępu do nauki uzależnia się specjalistów od swoich rozwiązań co wydaje się logicznym działaniem, dodatkowo jest fenomenalnym kanałem marketingowym dla nowych produktów czy usług korporacji z Redmont.

Innym przykładem dość podobnych działań jest Adobe, znany producent szerokiej gamy oprogramowania dla osób kreatywnych na przykład Photoshop. Adobe z sukcesem wspierają sprzedaż swoich produktów platformą wypełnioną treściami wspomagającymi ich użytkowanie jak i podnoszenie kwalifikacji.

Obecnie osoba chcąca podnieść swoje kwalifikacje wybiera często rozwiązanie e-learning, ponieważ może się nauczyć nowych rzeczy w tani oraz wygodny sposób.

Udemy.com

 

Międzynarodowa platforma, na której zarejestrowane są ponad 32 miliony użytkowników w tym 350 tys. Polaków z czego 250 tys. płaci za dostęp do kursów. Na całej platformie oferowanych jest 100 tys. kursów (w ponad 50 językach), prowadzonych przez 42 tys. Instruktorów.

Kursy są oceniane przez użytkowników, co podnosi ich wiarygodność można sprawdzić, ile trwają oraz z jakich części się składają, określony jest również poziom trudności.

Kursy są oceniane przez użytkowników, co podnosi ich wiarygodność można sprawdzić, ile trwają oraz z jakich części się składają, określony jest również poziom trudności.

Dostęp do kursów jest indywidualny lub dla zespołu (Udemy for business).

Znaczenie udemy rośnie w oczach samych kursantów, którzy decydują się pokazywać zdobyte certyfikaty w mediach społecznościowych jak LinkedIn i można się spodziewać coraz większych zakupów wśród osób chcących podnosić swoje umiejętności zawodowe.

 

Mowa tutaj zarówno o młodych ludziach poszukujących okazji do wykazania się jak i dojrzalszych pracownikach, którzy coraz częściej interpretują

rozwój osobisty z gwarancją stabilnego zatrudnienia

Udemy w ciągu prawie 10 lat działalności w ramach providera‘a usług e-learning. przygotowało szereg narzędzi wspierających twórców począwszy od oczywistych jak poradniki w formie video dotyczących tworzenia kursów (pod względem technicznym), narzędzia do analizy rynku oraz ostatnio dodaną opinię konsultantów udemy

Najprawdopodobniej ma to na celu podwyższanie jakości tworzonych kursów.

 

 

Na tej platformie kursów jest ponad 50 000 i zdecydowana większość jest niskiej jakości i się nie sprzedaje

Udostępniony kurs może być bezpłatny lub płatny (do wyboru zakres cen pomiędzy 20 USD a 200 USD).

Model biznesowy Udemy polega na udostępnianiu twórcom platformy, systemu płatności oraz użytkowników.

Standardowo ich stawka to 50% End User Price. Można uznać, że to jest wysoka prowizja jednakże należy wziąć pod uwagę że Udemy daję szansę na klientów oraz dostarcza pewne narzędzia marketingowe. Udemy samo w sobie jest nastawione na sprzedaż i jednym z jego najważniejszych kanałów jest tzw. Udemy Discovery, czyli promowanie kursu użytkownikowi na stronie głównej. Platforma wykorzystuje algorytm dopasowania promowanego kursu po zainteresowaniach użytkownika strony, ale też uwzględnia bieżące rezultaty promowanego kursu.

 

 

Oznacza to, że sama publikacja kursu nie wystarczy, aby osiągnąć sprzedaż i twórca musi podjąć działania marketingowe.

 

 

Dodatkowo jest opcja promowania kursu w sieciach reklamowych takich jak Google Ads czy Facebook Ads, wtedy prowizja dla właścicieli platformy wynosi 75%.

 

Udemy przewiduje możliwość pobrania 3% prowizji w przypadku sprzedaży realizowanej przez marketing twórcy, rozliczanie odbywa się wtedy za pomocą kodów rabatowych. Kody dystrybuuje twórca we własnym zakresie na przykład na swojej stronie internetowej czy za pomocą listy mailingowej.

Płatność zgromadzonych środków odbywa się na wskazane konto paypal.com.

Profile twórców w większości przypadków są osobowe, ale Udemy udostępnia rozwiązania w ramach, których twórcy mogą tworzyć coś w rodzaju joint venture i realizować wspólne kursy lub prowadzić działania cross promotion.

Warto dodać, że jednym z działań marketing automation jest automatyczne informowanie studenta o nowych kursach twórców, na których kursy się zapisali. Autorzy mają dostęp do komunikacji ze studentami zarówno poprzez grupy dyskusyjne jak i aktualizację kursów, które są jednym z najskuteczniejszych narzędzi do utrzymania klienta.

Wszystkie źródła w Internecie podają, że w Udemy w zakresie sprzedaży pojawia się snowball effect, im więcej osób pozytywnie skomentuje tym większej ilości użytkowników Udemy będzie promować kurs.

Należy pamiętać, że Udemy nie jest nastawione na edukację tylko na zarabianie na prowizji i wydaje się naturalne, że najpierw stara się sprzedać to co jest bardziej prawdopodobne.

Analizując projekt obserwowano sprzedaż kursów jak i konsultowano model finansowy z przedstawicielami Udemy zarówno polskimi jak i z pracownikami z USA.

 

Należy pamiętać że bardzo istotnymi czynnikami są:

  • jakość materiału
  • rozmiar grupy docelowej
  • konkurencja 

Ilość użytkowników udemy jest imponująca ale wcale to nie oznacza że wszyscy wszystko kupują.  

 

Z pewnością udemy daje bardzo duże możliwości osobom z unikalną wiedzą oraz z dobrze zbudowaną marką osobistą

 

 

 

Tę teorię potwierdzają wykresy z przychodami twórców kursów, które są publikowane w Internecie.

 

 

Udemy Insights

Na platformie są dostępne narzędzia typu insights wspomagające w analizie trendów oraz zapotrzebowania użytkowników UdemyDla przykładu kategoria Excel: w której system wskazuje na wysoki popyt użytkoników jak i duża ilość kursów co oznacza konkurencję.

 Picture8

Picture8Ciekawymi danymi jest rozkład konwersji per channel, w tym znaczenie głównego kanału sprzedażowego Udemy oraz udział działań marketingowych w sieciach reklamowych.

 Picture9

Picture9Dodatkowo na Udemy należy patrzeć jako na narzędzie marketingowe wspomagające pozyskanie studentów. Przygotowali prosty system promocji cenowych w ramach, których obniżają ceny i intensywnie je promują, za zgodą twórcy. Tylko Udemy oraz autor wie w jakich ilościach po rabatach sprzedał się dany kurs.

 

  • Course name – nazwa kursu pod jaką został opublikowany na platformie,
  • Category -kategoria Udemy dla kursu, wybiera autor Udemy weryfikuje
  • Students – liczba studentów, którzy zapisali się na kurs zarówno jak był płatny jak i był bezpłatny
  • Actual Price – cena wpisana na moment uzupełnienia danych. Autor może zmienić cenę kursu,
  • Actual Discount Price – aktualna cena wynikająca z uczestnictwa w promocji Udemy,
  • Average Incomes – Średni przychód z kursu. Nie jest znany podział procentowy, ile osób kupuje dostęp do kursy w promocji a ile w tzw. full price. Kalkulacja zakłada, że 100% kursantów nabyło dostęp w cenie promocyjnej,
  • Average Profit 50% RS – Kalkulacja wyliczająca marżę autora z podziału po 50%. Zakłada sytuację, w której obliczana sprzedaż odbyła się na platformie Udemy,
  • Average Profit 25% – skrajny przypadek negatywny w ramach, którego 100% nabywców kupiło dostęp poprzez dodatkowe działania Udemy w płatnych kanałach marketingowych. Kalkulacja pokazuję marżę uzyskaną przez autora.

 

 

 

Poniższa tabelka zawiera wybrane kursy na Udemy dotyczące MS Excel. Warto zwrócić uwagę, że polskie tytuły nie muszą oznaczać polskiego autora. Udemy wdraża rozwiązania automatycznej translacji jak i transkrypcji. MS Excel ma ponad 700 000 000 użytkowników na świecie i obserwując rozwój produktów MS OFFICE z pewnością można założyć, że umiejętności w obsłudze tego programu będą pożądane.

 

[wpdatatable id=3]

 

Oczywiście pojawiają się zawody związane z Data Analyst jak i Data Science służące do analizy, przetwarzania danych, ale zawsze one lądują w Excelu. Jednakże kursy związane z tymi zagadnieniami są konsumowane w stopniu znaczącym co widać na tabeli poniżej. 

 

[wpdatatable id=4]

 

Zagadnienia związane z programowaniem są bardzo popularne. Prowadzone są często przez praktyków, którzy brak talentów dydaktycznych nadrabiają dzieleniem się doświadczeniem i praktyką.

 

[wpdatatable id=5]

 

Na następnej tabeli są wyniki kursów z różnych dziedzin co wskazuje, że wiele umiejętności przekazywanych w formie video ma swoich nabywców.

[wpdatatable id=6]

 

Przykładowi autorzy kursów

Leila Gharani

Founder firmy zarejestrowanej w Austrii oferującej między innymi dopasowane aplikacje w Excel na potrzeby rozwiązań problemów wynikających ze specyfiki konkretnej firmy oraz szkolenia link .

Z jej usług skorzystał między innymi austriacki Telekom Austria Group. W ciągu kilku lat zbudowała własne community na youtube około 110 000 subskrybentów z w ramach działań kontent marketingowych w postaci udostępniania prostych tricków w Excel. Intensywnie promowała swoje kursy dostępne na Udemy 

Na platformie Udemy pozyskała ponad 46 000 kursantów publikując pięć kursów. Można przyjąć założenie że pomocny była bardzo dobrze zbudowana marka osobista.

Obecnie wydaje kursy samodzielnie na własnej stronie internetowej najprawdopodobniej celem maksymalizacji marży, ponieważ zbudowała swój brand oraz community, które chce się od niej dalej uczyć.

Coraz częstsze zjawisko na Udemy – platforma jest traktowana jako kanał dotarcia do klientów oraz przeniesienia ich na własną platformę.

365 Careers

Ten profil na Udemy należy do amerykańskiej firmy zajmującej pozycję lidera pod względem sprzedaży kursów na udemy.com o charakterze finansowym.

Aktualne statystyki to (na moment opracowania):

35 kursów z których skorzystało 371 522 uczestników

Firma powstała pod koniec 2014 roku wraz z publikacją pierwszego kursu Beginner To Pro in Excel.

Jako najważniejsze atuty swoich kursów wskazują:

  • scenariusz
  • dynamikę
  • profesjonalną animację oraz montaż
  • gwarancję udzielenia wsparcia i pomocy tzw. support
  • wykorzystanie testów, zadań oraz notatek
  • wykorzystanie przykładów oraz case studies

 

Kirill Eremenko 

Najprawomocniej najważniejszy reprezentant dziedziny Data Science oraz Data Analysis na udemy.com z pięcioletnim doświadczeniem w pracy dla branż:

  • finanse 
  • retail
  • transport

Autor ponad 50 kursów, z których skorzystało ponad 760 000 osób.Jest innowatorem e-learning, który bada możliwości, testuje je tworząc trendy.

Masterclass.com

Ciekawym przykładem rozwoju e-learningu jest serwis masterclass.com, który uzyskał finansowanie w USA w kwocie 15 000 000 USD.

Serwis skupił się na wydaniu kursów autorytetów związanych głównie branżą filmową. Kursy są sprzedawane z osobna jak i w modelu subskrypcyjnym.

 

Do autorów można zaliczyć takie osobistości jak:

  • Jodie Foster,
  • Hans Zimmer,
  • Martin Scorsese,
  • David Lynch,
  • Timbaland,
  • Spike Lee,
  • Ron Howard,
  • Annie Leibovitz,
  • Werner Herzog,
  • Samuel L. Jackson,
  • Garry Kasparow.

 

Podsumowanie

Powyższe przykłady pokazują różnice w modelach biznesowych jakie można stosować w przypadku zarabianiu na e-learningu. Sporym ułatwieniem może być wykorzystanie udemy jako wejścia na rynek, jednakże należy zwrócić uwagę, że w przypadku tego marketplace często można zaobserwować kopiowanie kursów przez konkurencję co jest widoczne w przypadku PowerBI czy excel’a.

Skutecznym narzędziem jest budowanie community jednakże z obserwacji wynika że udaje się to pod hasłami tematycznymi. Istotnym szczegółem jest fakt że twórcy kursów nie muszą posiadać sporych baz fanów aby osiągać dobre wyniki. Zastanawiający jest brak działań z ich strony celem budowy własnego marketplace lub chęcią skalowania tego. Można to wytłumaczyć chęcią powiększania swoich aktywów w ramach „samozatrudnienia”.

Warto też wskazać, że większość polskich firm szkoleniowych poniosło porażkę w większości zakresie digitalizacji swojej oferty i udostępnianiu jej w formie e-learningu. Najprawomocniej wynika to z faktu że szkoleni pracownicy preferują szkolenia face 2 face ponieważ mogą fizycznie nie przyjść do pracy oraz nie widzą sensu w zakupie czegoś co mają za darmo od pracodawcy.

Zgodnie z analizą ludzie płacą za możliwość przyswojenia wieloletnią wiedzy w wygodnej firmie.