Ten wpis jest przykładowym materiałem do posta “Jak napisać biznes plan”.
Jeżeli chcesz poznać treść przykładów, które razem tworzą biznes plan zalecam zacząć od tego posta
E-Learning
Rynek e-learningu w 2018 roku był wart 190 mld USD, ale ten segment cieszy się wyjątkową dynamiką i analitycy Global Market Insights uważają, że już w 2025 jego wartość będzie oscylowała wokół 300 mld USD co może nie wydawać się dużą kwotą w porównaniu do rynku IoT który w 2017 był warty 235 miliardów USD.
Usługi e-learningowe nie są nowym rozwiązaniem. Istnieją już od dłuższego czasu, jednakże w obecnych latach istotnym powodem tak prężnego wzrostu na tym rynku jest chęć ciągłego rozwoju zawodowego wśród pracowników jak i studentów poszukujących wiedzy praktycznej.
System edukacji
Obecny system w Polsce powstał w XIX wieku na wzór państwa pruskiego. Celem było zapewnienie odpowiedniej ilości urzędników dla potrzeb administracji oraz wykwalifikowanej siły roboczej. Model ten nie zmienił się pomimo odkryć psychologii rozwojowej, która wskazała, że jest nieskuteczny oraz szkodliwy między innymi dla kreatywności człowieka.
Cały czas edukacja jest centralnie sterowana przez urzędników, którzy nie tylko decydują o wieku szkolnym, ilości klas, ale również o programie nauczania. Porównując go do potrzeb rynkowych można posłużyć się stwierdzeniem Alberta Camus’a że „szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie który nie istnieje”.
Szkoła nie przygotowuje ludzi do życia ani do wejścia na obecny rynek pracy. System edukacji pomija rozwijanie umiejętności, które są potrzebne do prowadzenia satysfakcjonującego i owocnego życia. Uważa się, że szkoła średnie i podstawowa wręcz zabija spontaniczność poprzez przestarzałe metodyki oraz nastawienie na oceny. Szkoły nie budują zdolności do myślenia „out of the box”. Warto zwrócić uwagę, że wielu twórców znanych spółek porzuciło ścieżkę edukacyjną i skoncentrowało się na realizowaniu swoich wizji takich jak Steve Jobs, Bill Gates, John Carmak czy Elon Musk (który później skończył dwa fakultety). Steve Jobs uczęszczał na część wykładów, które uznawał za interesujące jak na przykład kaligrafię, której był wielkim fanem.
Osoby odpowiedzialne za program edukacji nie biorą też pod uwagę zmiany pokoleniowej, wśród której można zauważyć utratę szacunku dla autorytetów, koncentrację na obecności w mediach społecznościowych marginalizując wartość wiedzy jak i realną korzyść z jej posiadania czy umiejętnego wykorzystania.
Uczelnie prywatne jak i państwowe od kilku lat uruchamiają różnego rodzaju studia podyplomowe, na których zapraszani są praktycy biznesowi. Najczęściej to popularni konsultanci biznesowi lub usługodawcy z zakresu marketingu.
Jak widać uczelnie starają się rozbudowywać tę ofertę. Jest to z pewnością spowodowane koniecznością pozyskiwania finansowania dla swojej bieżącej działalności i na swój sposób konkurują z ośrodkami szkoleniowymi.
Uczelnie prywatne jak i państwowe od kilku lat uruchamiają różnego rodzaju studia podyplomowe, na których zapraszani są praktycy biznesowi. Najczęściej to popularni konsultanci biznesowi lub usługodawcy z zakresu marketingu. Jak widać uczelnie starają się rozbudowywać tę ofertę. Jest to z pewnością spowodowane koniecznością pozyskiwania finansowania dla swojej bieżącej działalności i na swój sposób konkurują z ośrodkami szkoleniowymi.
Zachodnie uczelnie wykorzystują już Internet do kształcenia studentów online. W USA pojawiły się serwisy internetowe jak na przykład https://getsmaster.com zajmujący się przygotowaniem oraz obsługą kursów w trybie online (w postaci webinarium) z materiałem i wykładowcami z takich uczelni jak:
Massachusetts Institute of Technoglogy,
Harvard University,
University of Oxford,
University of Cape Town.
Z tego serwisu skorzystało ponad 70 000 osób a kurs MIT kosztuje 2 500 USD
Dość niedawno provider kursów i bootcamp’ów w Internecie 2U wykupił konkurencyjny serwis Trilogy. Wartość transakcji to 750 mln dolarów z czego 350 mln ma zostać opłacone w gotówce a reszta w drodze emisji akcji. Ostatnia znana wycena Trilogy to kwota 545 milionów dolarów a kapitalizacja 2U na Nasdaq obecnie wynosi 3.85 miliarda USD.
Warto zwrócić uwagę, że dzięki Internetowi amerykańskie uczelnie mają dostęp do zagranicznych studentów, którzy muszą opłacić kurs i siadać przed monitorem w określonych w harmonogramie datach.
Amerykańskie uczelnie otwierają się również na przyszłe zapotrzebowanie rynku i na przykład The Massachusetts Institute of Technology tzw. MIT uruchomiło proces dostosowania uczelni pod nowe technologie związane ze sztuczną inteligencją. Projekt zakłada uruchomienie około 50 specjalnych fakultetów a sama inwestycja została wyceniona na 1 miliard USD. Przedsięwzięcie otrzymało wsparcie finansowe od amerykańskiego private equity w kwocie 350 milionów dolarów.
Możliwe jest, że w niedalekiej przyszłości rząd przejmie funkcję realnego kształcenia zawodowego czy podnoszenie kwalifikacji, ale obecnie jednak robią to przedsiębiorcy.
Od dłuższego czasu rozwijają się rozwiązania alternatywne w ramach, których studenci mogą uzupełniać swoją wiedzę o praktykę a pracownicy uzyskiwać wiedzę, która wspomaga ich w wykonywaniu codziennych obowiązków jak na przykład Microsoft i jego rozwiązania e-learning, które są na rynku od dawna.